Bine ati venit pe acest forum, pentru acces complet te rugam sa te inregistrezi!

Daca îti doresti sa afli pareri despre magazinele online, acceseaza acest link:
Pareri Magazin
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

12-31-2014, 03:53 AM,
Radu Deconectat
Administrator

• Jul 2013
  • 574 Posts
  • Subiecte: 201
  • 25

• Puncte: 20,889
Caut persoane cu viziune
Dupa cum spune si titlul. Caut persoane care sa ofere idei/informatii despre:

Cum ar trebui imbunatatit forumul.
Aducerea de noi membrii.
Cresterea thread-urilor/posturilor.
Ide de concursuri care sa dezvolte forumul.

Ideeile/parerile/sfaturile bune vor fi premiate.

[Imagine: Alarm-Info-icon.png]Info:Acest forum a fost creat pentru ca utilizatorii sa afle pareri despre serviciul sau produsul pe care doresc sa il achizitioneze.
[Imagine: check-user-icon.png]Utilizatorii pot cere informatii despre diferite servicii si produse iar comunitatea va incerca sa informeze utilizatorul cu cele mai bune pareri.
[Imagine: Actions-dialog-ok-icon.png]Sprijina aceasta initiativa si recomanda acest forum cunostintelor tale pentru ca ele sa afle informatii utile despre serviciul /produsul ce urmeaza sa il achizitioneze.
Acordă puncte de reputaţie acestui membru
Citaţi acest mesaj într-un răspuns Reply

12-31-2014, 04:07 AM,
ngame Deconectat
Gold Member

• Dec 2014
  • 174 Posts
  • Subiecte: 2
  • 0

• Puncte: 4,297
RE: Caut persoane cu viziune
Un concurs benefic pentru forum al fii : "CEL MAI ACTIV SUBIECT"

In ce ar consta acest concurs?
Un utilizator se inscrie la concurs , si isi face un thread pe care il inscrie in concurs cu speranta ca va castiga. In tot acest timp userul respectiv trebuie sa isi promoveze threadul prin diferite mijloace.(Fiecare cum poate)
Concursul sa aiba o anumita durata si sa se calculeze REPLY-urile si VIZUALIZARILE , iar thread-ul cu cele mai multe sa castige.(diferite premii )

12-31-2014, 10:22 AM,
mitzuu Deconectat
Diamond member

• Dec 2014
  • 414 Posts
  • Subiecte: 133
  • 1

• Puncte: 11,399
1. Creearea unor categorii de suport pentru diferite platforme web ( IPB , phpBB3 , WordPress etc.. )
2. Promovarea site-ului pe retele de socializare , tinutul la status pe Messenger , creearea unor articole unice interesante care sa mareasca activitatea SEO.
3. Gasirea unor moderatori (care vor modera categoria impusa si vor posta) si platirea lor , stabilesti tu un target si atunci este plata.
4. Concursurile cu STEAM , care au populat majoritatea comunitatilor. Sa se impuna un minim de posturi pentru participare sa zicem 30-35 sau cat crezi tu , si tragerea la sorti folosind asta.
[Imagine: b_560_95_1.png]

12-31-2014, 01:13 PM,
CannoN Deconectat
Silver Member

• Apr 2014
  • 112 Posts
  • Subiecte: 14
  • 1

• Puncte: 2,633
Correct ....ar trebui staff ....am observat ca este prea multa reclama..topicuri degeaba..numai pentru asi promova site-ul .....mi se pare ceva bizar aces lucru !
Postari ....hmm...nu e neaparat cand face un topic un sibiect nou sa il faca informativ etc..nu tot felul de prosti ...
Si ar trebui reclama..reclama se poate face prin retelele de socializare nu e musai sa cumperi reclama....5-6 daca dam "mass" pe messenger este deajuns ..
Si concursuri cat de multe :X Postari cu cap ..si asa se populeaza!
Connect RESPAWN.INTRUSII.RO V.I.P. FREE
[Imagine: b_560_95_1.png]
www.intrusii.ro/forum
Y!M
daniel.seican
Go Go !!

01-02-2015, 10:45 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • Subiecte: 4
  • 13

• Puncte: 3,009
Despre reclama:
Eu n-as permite ca site-ului meu sa i se faca reclama cu japca (ex: postare de reclama pe diferite alte site-uri, forumuri, facebook etc). Mai vezi tembeli care lasa acelasi mesaj catre site-ul lor (sau unde activeaza) pe toate paginile de la prosport, gsp, facebook etc. Asta e spam si arata cat sunt de retardati mintal. Dpdvd al reclamei, recomand reclama platita (de exemplu pe facebook poti sa cumperi reclama catre site-ul acesta si care sa se afiseze unui anumit grup de persoane, o anumita varsta etc). Scump, dar onest si cu sanse reale de promovare.

Personal nu-mi plac discutiile in care se copiaza un produs de pe emag/pcgarage etc si se promoveaza acel produs aici. Nu au absolut niciun efect. Cel putin deocamdata, deoarece NIMENI nu cauta un produs pe acest site, ci il cauta direct pe site-ul vanzatorului sau pe forumuri de specialitate. Poate in timp vei ajunge la stadiul in care un produs ar urma sa fie cautat aici, in dauna emag-ului ... insa pana atunci, nu prea are rost sa implici lumea sa posteze asa ceva. Ii poti indruma sa posteze altceva, folositor (detalii mai jos).

Cat despre forum:
- profilul userului mi se pare cam sec, aproape ca pe toate forumurile. As face ceva sa-l fac unic, sa fie diferit.
- nu gasesc (poate este) o optiune de a selecta mai multe background-uri pentru forum. As vrea o tema de culoare inchisa, in schimbul acestui alb. Altii poate ar vrea alte culori, nu neaparat alb/negru etc.
- nu gasesc o pagina de facebook a site-ului, youtube, twitter. Poate ar merge si un blog pentru site. Chiar daca nu neaparat o adresa speciala, un blog care sa fie inglobat in acest site. Eventual o categorie noua numita blog.
- ai putea incerca si o varianta de mobil a site-ului (daca nu exista) si o varianta in limba engleza. Daca nu o varianta totala, o categorie noua doar in limba engleza. Poate vei avea succes si aduni si cativa straini aici. Acolo ar trebui monitorizata lumea si cei care nu sunt straini si posteaza sa fie pedepsiti.
- poti face un statut de VIP al contului, care sa aiba anumite avantaje/plusuri fata de un cont obisnuit. As face chiar niste topicuri doar pentru aceste persoane (la aceste discutii sa aiba acces doar VIP-urile). Aici poti include concursuri care sa aduca acest statut.
- cauta sa aduci informatii noi, nu aceleasi informatii care le gasesti pe alte forumuri. Vezi poate reusesti sa premiezi niste useri care ar face traduceri de pe site-urile din strainatate pentru tot felul de chestii. In plus, adu informatii cu magazine din strainatate (astea de aici le stim toti). Adu informatii cum sa comanzi de afara, cat costa, in cat timp etc. Eu nu stiu inca vreun site sa aiba asa ceva.
- poti face un chat pe forum, ceva nici foarte simplu dar nici foarte complicat. Nu un chat care sa imite toate chaturile de pe diferite comunitati de CS.

Cat despre membri (atentie, se scrie cu un singur i):
- poti sa aduci persoane doar daca ai ceva care nu prea se gaseste pe alte site-uri: cum ar fi informatiile despre produsele si magazinele din strainatate, de exemplu.
- as intra zilnic aici (aproape ca fac asta) daca ar exista de exemplu informatii actualizate despre reduceri si promotii in ziua respectiva (ex: super reducere la produsul X, valabila doar 24h). Aici putem discuta despre orice tip de produse.
- as face un loc pe forum doar pentru detalii tehnice asupra produselor. De exemplu: cum alegi un TV, ce inseamna tunerul DVB-T/C, functia Dolby MS10 etc. Informatiile astea nu prea sunt toate intr-un singur loc si daca ar fi centralizate, actualizate si explicate bine/corect s-ar putea sa recomande acest site noilor membri.
- poti pune niste statistici: produse noi, lista producatori, top produse, top categorii etc.

Cresterea thread-urilor/posturilor:
- mai sus gasesti informatii despre cum ai putea creste numarul de thread-uri/posturi. Trebuie gasite persoanele care sa se ocupe de asa ceva. Aici depinde de tine: ce esti dispus sa dai in schimbul acelor informatii pe care persoanele respective le pun pe site (ex: informatiile tehnice despre produse)

Idei de concursuri care sa dezvolte forumul:
- nu face concursuri de posturi/thread-uri. Ele in general cauzeaza un mic spam si o impresie (cel putin) de dezordine generala. Sunt persoane aici care posteaza doar de dragul de a mai strange niste posturi (cei care isi fac cont si posteaza cate 50-80 de mesaje/zi, cate un mesaj la fiecare thread pe care-l gaseste). Un site serios nu accepta acest tip de mesaje robotice, care n-au nicio treaba, in adevarul sens al cuvantului, cu discutia respectiva.
- fa un concurs despre cea mai buna explicatie asupra unui lucru (ex: la ce sa te uiti cand vrei sa cumperi un laptop). Fiecare posteaza argumentat, ordonat etc thread-ul sau, iar la sfarsit castiga doar unul. Restul thread-urilor le stergi si cel care a castigat ramane pe site. In cateva luni vei avea pareri argumentate asupra multor lucruri. Ca sa castigi ceva, poti sa te axezi asupra lucrurilor care se gasesc mai greu pe alte site-uri (de ce as alege un laptop X in pofida unui laptop Y, de ce mi-as cumpara boxele X si nu Y, de ce as alege acel sistem home-cinema etc).
- cum am zis la inceput: spune STOP reclamei abuzive prin messenger, facebook etc. Mie, cel putin, imi ofera senzatia de forum de 2 LEI. Toata lumea face asa ceva. Diferentiaza-te de restul, chiar daca trebuie sa platesti pentru asta!

Momentan cam atat ... daca mai am ceva, adaug.
Daca ai vreo nelamurire sau vrei sa tratam un subiect mai pe larg, te astept oricand la o discutie. (aici, ca sa vada lumea si sa aiba ce citi/adauga)
(Ultima modificare: 01-02-2015, 10:48 PM de andreiu16.)

01-02-2015, 10:51 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(12-31-2014, 04:07 AM)ngame a scris: Un concurs benefic pentru forum al fii : "CEL MAI ACTIV SUBIECT"

In ce ar consta acest concurs?
Un utilizator se inscrie la concurs , si isi face un thread pe care il inscrie in concurs cu speranta ca va castiga. In tot acest timp userul respectiv trebuie sa isi promoveze threadul prin diferite mijloace.(Fiecare cum poate)
Concursul sa aiba o anumita durata si sa se calculeze REPLY-urile si VIZUALIZARILE , iar thread-ul cu cele mai multe sa castige.(diferite premii )

Idee proasta. Daca stau cu degetul pe F5 iti fac cateva mii de vizualizari in 30 de minute. Reply-uri aparent on-topic (in esenta off-topic pot sa-ti fac cateva zeci, daca e nevoie).

01-02-2015, 10:54 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(12-31-2014, 01:13 PM)CannoN a scris: Correct ....ar trebui staff ....am observat ca este prea multa reclama..topicuri degeaba..numai pentru asi promova site-ul .....mi se pare ceva bizar aces lucru !
Postari ....hmm...nu e neaparat cand face un topic un sibiect nou sa il faca informativ etc..nu tot felul de prosti ...
Si ar trebui reclama..reclama se poate face prin retelele de socializare nu e musai sa cumperi reclama....5-6 daca dam "mass" pe messenger este deajuns ..
Si concursuri cat de multe :X Postari cu cap ..si asa se populeaza!

Staff pentru ce? Eventual sa stearga unele topicuri/mesaje inutile. Aici ar trebui un barem - ce se accepta si ce nu.
Reclama DA, cu siguranta. Insa NU in modul in care spui tu aici.
Concursuri facute cu cap, nu cat mai multe. Degeaba faci concursuri de copii mici si care nu aduc nimic nou.

Ai spus tu ceva pe aici, dar scrisul ... omoara ce ai vrut sa subliniezi.

01-02-2015, 10:56 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(12-31-2014, 10:22 AM)mitzuu a scris: 1. Creearea unor categorii de suport pentru diferite platforme web ( IPB , phpBB3 , WordPress etc.. )
2. Promovarea site-ului pe retele de socializare , tinutul la status pe Messenger , creearea unor articole unice interesante care sa mareasca activitatea SEO.
3. Gasirea unor moderatori (care vor modera categoria impusa si vor posta) si platirea lor , stabilesti tu un target si atunci este plata.
4. Concursurile cu STEAM , care au populat majoritatea comunitatilor. Sa se impuna un minim de posturi pentru participare sa zicem 30-35 sau cat crezi tu , si tragerea la sorti folosind asta.

1. De acord, dar partial. Nu stiu cat efect ar avea dpdv al nr. de useri noi, informatii utile/noi etc.
2. De acord atat timp cat nu e promovare cu japca (explicatia e mai sus, in alt mesaj lasat de mine).
3. Da, de acord. Am explicat mai sus ca un barem cu ce se accepta si ce nu n-ar strica. Poate nu acum, dar pe viitor sigur ar trebui asa ceva.
4. STEAM? Posibil sa fie ceva bun, dar e cu siguranta de moment. Daca ar fi asa ceva un user ar veni pe site doar cat tine concursul si apoi pleaca. Trebuie facute concursuri care sa si tina omul pe site.

01-02-2015, 11:16 PM,
Lospa Deconectat
Senior Member
**

• Aug 2014
  • 82 Posts
  • Subiecte: 22
  • 0

• Puncte: 2,053
Pune un shoutbox.

01-02-2015, 11:39 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

Ce s-ar mai putea implementa pentru a fi diferit de alte site-uri de acest gen:
1. pe profilul fiecarui user sa apara niste iconite care se lumineaza/activeaza cand userul a facut un lucru care face referire la acea iconita. Exemplu: writer: a comentat in 5 teme diferite in ultima luna. Poti face cate iconite vrei tu. Aranjate frumos decoreaza profilul.
2. Poti face o pagina Ajutor in care sa fie explicat pe scurt ce e aici. Eventual si un mic rezumat al celor mai importante thread-uri.
3. Optiune de blocare user pentru X ore, adica sa nu mai posteze mesaje timp de X ore. Un fel de pedeapsa pentru acei useri care merita asta.
4. Nu permite oricui sa initieze thread-uri. Sa le faca si cineva sa le accepte ulterior. Sau daca totusi vrei ca toti sa poata face asta, cineva sa monitorizeze atent si sa editeze/stearga. Unele mesaje contin atat de multe prostii/greseli gramaticale incat s-ar putea sa dea senzatia de forum.
5. Un buton de initiere chat cu o anumita persoana. Daca eu vreau sa discut acum cu Lospa, sa nu ii mai trimit mesaj privat ci sa initiez chatul cu el. Daca e online, sa fie atentionat cumva (printr-un sunet, de exemplu).
6. Ocazional, premiu mai mare (o data pe luna, sa zicem) pentru ceva special stabilit de tine. Premiu: 100RON - sa zicem.
7. O pagina de reclamatii. Daca un user te jigneste, deranjeaza etc cu ceva sa-l reclami cuiva. Unui moderator, de exemplu.
8. O smecherie de genul: daca eu incep un mesaj cu #Radu, tu sa primesti un mesaj automat pe site ca ti-a fost adresat un mesaj intr-o discutie. Un fel de tag ... cateodata chiar vreau sa urmaresc unele discutii, dar uit de ele.
9. O sectiune off-topic pentru cei care vor sa stranga mesaje. Si un off-topic controlat (nu discutii de genul: comenteaza avatarul lui X, La multi ani lui Y). Discutii serioase dar care nu se incadreaza in temele care sunt acum.
10. Undeva mi-ar placea sa-mi apara (poate este si acum) ultimele 10 topicuri in care am lasat mesaj.
11. O pagina/sectiune de anunturi in care poti sa lasi ocazional anunturi speciale. Chiar si pe home, undeva sus. Nu mare si pompos ... ordonat si concis.

Vezi ce crezi ca ar ajuta. Mai adaug si alta data.

01-02-2015, 11:47 PM,
Radu Deconectat
Administrator

• Jul 2013
  • 574 Posts
  • 25

(01-02-2015, 10:45 PM)andreiu16 a scris: Despre reclama:
Eu n-as permite ca site-ului meu sa i se faca reclama cu japca (ex: postare de reclama pe diferite alte site-uri, forumuri, facebook etc). Mai vezi tembeli care lasa acelasi mesaj catre site-ul lor (sau unde activeaza) pe toate paginile de la prosport, gsp, facebook etc. Asta e spam si arata cat sunt de retardati mintal. Dpdvd al reclamei, recomand reclama platita (de exemplu pe facebook poti sa cumperi reclama catre site-ul acesta si care sa se afiseze unui anumit grup de persoane, o anumita varsta etc). Scump, dar onest si cu sanse reale de promovare.

Personal nu-mi plac discutiile in care se copiaza un produs de pe emag/pcgarage etc si se promoveaza acel produs aici. Nu au absolut niciun efect. Cel putin deocamdata, deoarece NIMENI nu cauta un produs pe acest site, ci il cauta direct pe site-ul vanzatorului sau pe forumuri de specialitate. Poate in timp vei ajunge la stadiul in care un produs ar urma sa fie cautat aici, in dauna emag-ului ... insa pana atunci, nu prea are rost sa implici lumea sa posteze asa ceva. Ii poti indruma sa posteze altceva, folositor (detalii mai jos).

Cat despre forum:
- profilul userului mi se pare cam sec, aproape ca pe toate forumurile. As face ceva sa-l fac unic, sa fie diferit.
- nu gasesc (poate este) o optiune de a selecta mai multe background-uri pentru forum. As vrea o tema de culoare inchisa, in schimbul acestui alb. Altii poate ar vrea alte culori, nu neaparat alb/negru etc.
- nu gasesc o pagina de facebook a site-ului, youtube, twitter. Poate ar merge si un blog pentru site. Chiar daca nu neaparat o adresa speciala, un blog care sa fie inglobat in acest site. Eventual o categorie noua numita blog.
- ai putea incerca si o varianta de mobil a site-ului (daca nu exista) si o varianta in limba engleza. Daca nu o varianta totala, o categorie noua doar in limba engleza. Poate vei avea succes si aduni si cativa straini aici. Acolo ar trebui monitorizata lumea si cei care nu sunt straini si posteaza sa fie pedepsiti.
- poti face un statut de VIP al contului, care sa aiba anumite avantaje/plusuri fata de un cont obisnuit. As face chiar niste topicuri doar pentru aceste persoane (la aceste discutii sa aiba acces doar VIP-urile). Aici poti include concursuri care sa aduca acest statut.
- cauta sa aduci informatii noi, nu aceleasi informatii care le gasesti pe alte forumuri. Vezi poate reusesti sa premiezi niste useri care ar face traduceri de pe site-urile din strainatate pentru tot felul de chestii. In plus, adu informatii cu magazine din strainatate (astea de aici le stim toti). Adu informatii cum sa comanzi de afara, cat costa, in cat timp etc. Eu nu stiu inca vreun site sa aiba asa ceva.
- poti face un chat pe forum, ceva nici foarte simplu dar nici foarte complicat. Nu un chat care sa imite toate chaturile de pe diferite comunitati de CS.

Cat despre membri (atentie, se scrie cu un singur i):
- poti sa aduci persoane doar daca ai ceva care nu prea se gaseste pe alte site-uri: cum ar fi informatiile despre produsele si magazinele din strainatate, de exemplu.
- as intra zilnic aici (aproape ca fac asta) daca ar exista de exemplu informatii actualizate despre reduceri si promotii in ziua respectiva (ex: super reducere la produsul X, valabila doar 24h). Aici putem discuta despre orice tip de produse.
- as face un loc pe forum doar pentru detalii tehnice asupra produselor. De exemplu: cum alegi un TV, ce inseamna tunerul DVB-T/C, functia Dolby MS10 etc. Informatiile astea nu prea sunt toate intr-un singur loc si daca ar fi centralizate, actualizate si explicate bine/corect s-ar putea sa recomande acest site noilor membri.
- poti pune niste statistici: produse noi, lista producatori, top produse, top categorii etc.

Cresterea thread-urilor/posturilor:
- mai sus gasesti informatii despre cum ai putea creste numarul de thread-uri/posturi. Trebuie gasite persoanele care sa se ocupe de asa ceva. Aici depinde de tine: ce esti dispus sa dai in schimbul acelor informatii pe care persoanele respective le pun pe site (ex: informatiile tehnice despre produse)

Idei de concursuri care sa dezvolte forumul:
- nu face concursuri de posturi/thread-uri. Ele in general cauzeaza un mic spam si o impresie (cel putin) de dezordine generala. Sunt persoane aici care posteaza doar de dragul de a mai strange niste posturi (cei care isi fac cont si posteaza cate 50-80 de mesaje/zi, cate un mesaj la fiecare thread pe care-l gaseste). Un site serios nu accepta acest tip de mesaje robotice, care n-au nicio treaba, in adevarul sens al cuvantului, cu discutia respectiva.
- fa un concurs despre cea mai buna explicatie asupra unui lucru (ex: la ce sa te uiti cand vrei sa cumperi un laptop). Fiecare posteaza argumentat, ordonat etc thread-ul sau, iar la sfarsit castiga doar unul. Restul thread-urilor le stergi si cel care a castigat ramane pe site. In cateva luni vei avea pareri argumentate asupra multor lucruri. Ca sa castigi ceva, poti sa te axezi asupra lucrurilor care se gasesc mai greu pe alte site-uri (de ce as alege un laptop X in pofida unui laptop Y, de ce mi-as cumpara boxele X si nu Y, de ce as alege acel sistem home-cinema etc).
- cum am zis la inceput: spune STOP reclamei abuzive prin messenger, facebook etc. Mie, cel putin, imi ofera senzatia de forum de 2 LEI. Toata lumea face asa ceva. Diferentiaza-te de restul, chiar daca trebuie sa platesti pentru asta!

Momentan cam atat ... daca mai am ceva, adaug.
Daca ai vreo nelamurire sau vrei sa tratam un subiect mai pe larg, te astept oricand la o discutie. (aici, ca sa vada lumea si sa aiba ce citi/adauga)

1.La capitolul reclama probabil am sa ocup in continuare eu, vizitatorii de adus nu sunt o problema momentan, acest forum chiar avand un trafic "bunicel momentan".

2. Acel produs este copiat pentru ca aici sa se posteze pareri despre acel produs, un om nu cauta acel produs dar aici dar in schimb cauta pareri, noi incercam sa ii oferim pareri lui.

3. Profilul/background-ul sunt chestii minore, nu sunt prioritare.

4. O pagina de facebook va fi creata in curand dar nu este ceva important, ma refer la randament.

5. Versiunea de mobil este mai greu de implementat, urmaresc site-ul oficial mybb pentru a reusi sa implementez o tema responsive.

6. Romanii nostri de abia au incredere sa cumpere de pe emag, dar din afara... Restul cumpara doar de pe ebay/amazon, atat..

7. chat-ul nu este de ajutor, aici trebuie sa se posteze.

8. Pentru reducerile zilnice o sa se creeze o categorie.

9. O sa se creeze o categorie legate de informatiile tehnice si chestii tehnice legate de produse.

10. "poti pune niste statistici: produse noi, lista producatori, top produse, top categorii etc." aici as vrea sa imi detaliezi putin.

11. Da, marea problema momentan este gasirea persoanelor cu un bagaj de informatii optim.

12. Momentan nu exista persoanele necesare pentru concusurile specificate de dvs.

[Imagine: Alarm-Info-icon.png]Info:Acest forum a fost creat pentru ca utilizatorii sa afle pareri despre serviciul sau produsul pe care doresc sa il achizitioneze.
[Imagine: check-user-icon.png]Utilizatorii pot cere informatii despre diferite servicii si produse iar comunitatea va incerca sa informeze utilizatorul cu cele mai bune pareri.
[Imagine: Actions-dialog-ok-icon.png]Sprijina aceasta initiativa si recomanda acest forum cunostintelor tale pentru ca ele sa afle informatii utile despre serviciul /produsul ce urmeaza sa il achizitioneze.
(Ultima modificare: 01-03-2015, 12:09 AM de Radu.)

01-02-2015, 11:50 PM,
Radu Deconectat
Administrator

• Jul 2013
  • 574 Posts
  • 25

(01-02-2015, 11:39 PM)andreiu16 a scris: Ce s-ar mai putea implementa pentru a fi diferit de alte site-uri de acest gen:
1. pe profilul fiecarui user sa apara niste iconite care se lumineaza/activeaza cand userul a facut un lucru care face referire la acea iconita. Exemplu: writer: a comentat in 5 teme diferite in ultima luna. Poti face cate iconite vrei tu. Aranjate frumos decoreaza profilul.
2. Poti face o pagina Ajutor in care sa fie explicat pe scurt ce e aici. Eventual si un mic rezumat al celor mai importante thread-uri.
3. Optiune de blocare user pentru X ore, adica sa nu mai posteze mesaje timp de X ore. Un fel de pedeapsa pentru acei useri care merita asta.
4. Nu permite oricui sa initieze thread-uri. Sa le faca si cineva sa le accepte ulterior. Sau daca totusi vrei ca toti sa poata face asta, cineva sa monitorizeze atent si sa editeze/stearga. Unele mesaje contin atat de multe prostii/greseli gramaticale incat s-ar putea sa dea senzatia de forum.
5. Un buton de initiere chat cu o anumita persoana. Daca eu vreau sa discut acum cu Lospa, sa nu ii mai trimit mesaj privat ci sa initiez chatul cu el. Daca e online, sa fie atentionat cumva (printr-un sunet, de exemplu).
6. Ocazional, premiu mai mare (o data pe luna, sa zicem) pentru ceva special stabilit de tine. Premiu: 100RON - sa zicem.
7. O pagina de reclamatii. Daca un user te jigneste, deranjeaza etc cu ceva sa-l reclami cuiva. Unui moderator, de exemplu.
8. O smecherie de genul: daca eu incep un mesaj cu #Radu, tu sa primesti un mesaj automat pe site ca ti-a fost adresat un mesaj intr-o discutie. Un fel de tag ... cateodata chiar vreau sa urmaresc unele discutii, dar uit de ele.
9. O sectiune off-topic pentru cei care vor sa stranga mesaje. Si un off-topic controlat (nu discutii de genul: comenteaza avatarul lui X, La multi ani lui Y). Discutii serioase dar care nu se incadreaza in temele care sunt acum.
10. Undeva mi-ar placea sa-mi apara (poate este si acum) ultimele 10 topicuri in care am lasat mesaj.
11. O pagina/sectiune de anunturi in care poti sa lasi ocazional anunturi speciale. Chiar si pe home, undeva sus. Nu mare si pompos ... ordonat si concis.

Vezi ce crezi ca ar ajuta. Mai adaug si alta data.

In mare parte aceste lucruri implica si un programator iar asta nu am in calcul momentan. Acum tot ce conteaza se rezuma la activititate, thread-uri si posturi de calitate. Iar ca sa fac cele propuse am nevoie de concursuri si chestii care sa motiveze utilizatorii sau sa ii aduca pe ce noi care ar putea face asta.
off:Lasa-mi adresa paypal, meriti o bere, sau doua!

(Ultima modificare: 01-02-2015, 11:51 PM de Radu.)

01-03-2015, 01:24 AM,
residens Deconectat
Member
*

• Jan 2015
  • 38 Posts
  • Subiecte: 1
  • 0

• Puncte: 1,115
Dupa cum spune si titlul. Caut persoane care sa ofere idei/informatii despre:

Cum ar trebui imbunatatit forumul.
Aducerea de noi membrii.
Cresterea thread-urilor/posturilor.
Ide de concursuri care sa dezvolte forumul.

Ideeile/parerile/sfaturile bune vor fi premiate.

Sa incepem de la un lucru simplu. De ce multi oameni viziteaza cutare site, gen www. ... .ro ci nu http://serviciipe.net. Ideea este simpla, noi, facem servicii pe net, cutare site nu face nimic dar vizitatorii se retin acolo, ci nu aici. Cautam problema.
Incepem iar de la ceva simplu, servicii pe net, insasi denumirea siteului, ce servicii prestam noi ? Azi am stat cam o ora si ceva si rasfoind forumul n-am vazut nimic altceva decat copy/paste de la magazine online, ele nu sunt actuale deoarece nu e ceva nou, mai mult de atat, ca majoritatea parerilor sunt neargumentate si fara sens. Ajungem la concluzia, ca noi nu prestam servicii, si doar comentam niste "lucruri" sa le numesc asa la general care, la randul lor cand un utilizator acceseaza google-ul si pune denumirea unui sau altuia produs sa gaseasca "review-ul" scris de noi.
Ne uitam din alta parte a aproblemei, ce putem face ca sa rezolvam problema.
Incepind de la concursul oferit de tine cu "referrali", pentru ce ei sunt ? Ce folos din un om care invita altu ala face 5 posturi si pleaca, iar tu tot ai ramas fara 2,5euro. Sunt sigur ca deja nu doar o zecime ai pierdut, dar te asigur ca doar 1% din acei invitati o sa ramana, restu 99% o sa plece lasand in urma loc loc gol cu 5 posturi.
Propunerea mea este, schimbi numele siteului in alt, astfel schimband si atmosfera siteului. In cazul in care te vei gandi la asta revenim la acest punct, il voi numi (~).
Urmatoru, o sugestie ar fi sa incepi ceva cu gaming. Un jucator fidel iti aduce 100 prieteni doar sa-i dai un grad sau premiu, ceea ce va fi mult mai actual si mai cu folos, pentru tine deoarece stim, in cel mai rau caz doar eu si tu, care e cauza acestui topic (~~).
Prezicem faptul ca dvs, nu doresti sa schimbi nimic, lasand siteul actual cu gandurile actuale. In cazul acesta ar fi cazul sa adaugi niste topicuri de flood si interactive, in care utilizatorii sa nu faca doar ceea, pentru ce tu achiti, dar p/t ce le place, sa discute, sa joace un joc ( gen p/t forum ), sa adauge video-uri de pe youtube, etc.
Eram sa zic de gaming, metin, cs, cs:go, aion, cabal, dar sunt mici probleme, iarasi denumirea siteului nu satisface nici intr-un fel acestuia, dar ma rog.
Urmatoarea, daca ai resursele necesare, poti sa primesti la munca cati-va designeri, scripteri, si sa presteze servicii de programare a oricarui tip de programare, sau design p/t siteu`l propriu sau whatever.
Ajungem la concluzia, Radu, o sa discut cu tine ca si cum as discuta cu un prieten, tu doresti idei, dar totul este impotriva, sugestia este ca, siteu`l dat nu presteaza niciun serviciu, si tu intelegi asta, e nevoie de revazut toate solutiile si dupa parerea mea, daca totusi vrei sa ai folos din acest site, sa incepi de la denumirea siteului si prestatia serviciilor, ci nu reclamarea serviciilor.
Am citit si ce au scris utiliatorii precedenti, toate ideile cu

"3. Optiune de blocare user pentru X ore, adica sa nu mai posteze mesaje timp de X ore. Un fel de pedeapsa pentru acei useri care merita asta."
"pe profilul fiecarui user sa apara niste iconite care se lumineaza/activeaza cand userul a facut un lucru care face referire la acea iconita. Exemplu: writer: a comentat in 5 teme diferite in ultima luna. Poti face cate iconite vrei tu. Aranjate frumos decoreaza profilul." etc, ce folos din ele? Si pana la urma, o sa achiti mai mult decat venitul adus de vizitatori.
In caz de ceva, continuam discutia.
Cu respect,
Victor

01-03-2015, 01:49 AM,
Mister B Deconectat
Super Moderator

• Dec 2014
  • 107 Posts
  • Subiecte: 38
  • 2

• Puncte: 2,115
Numele domeniului nu reprezinta o problema, o problema pentru mine reprezinta calitatea thread-urilor si posturilor. Daca un om gaseste aici informatiile necesare pleaca multumit.
E nevoie de posteri care sa posteze thread-uri despre produse in care sa ofere informatii clare/detaliate dar si posteri care sa comenteze cu pareri pro/contra, argumente si parerile lor.
Reguli Forum:
1. Nu postati aiurea sau doar pentru +1 pentru ca vi se va sterge mesajul/ban account.
2. Nu postati aiurea sau doar pentru +1 pentru ca vi se va sterge mesajul/ban account.
.....
999. Nu postati aiurea sau doar pentru +1 pentru ca vi se va sterge mesajul/ban account.
(Ultima modificare: 01-03-2015, 01:50 AM de Mister B.)

01-03-2015, 02:24 AM,
residens Deconectat
Member
*

• Jan 2015
  • 38 Posts
  • 0

Niciodata nu o sa ai o viziune clara asupra unui obiect atata timp cat nu o sa-l procuri si o sa-l probezi. Cine din maturi are nevoie de 5 euro p/t 8 ore de lucru? Intelege ca aici stau doar copii si adolescenti de pana la 21 de ani, care n-au loc de munca sau o sursa de venit. Ce parere, sau ce poti sa ceri de la un copil de 16 ani care stie doar de cs, tigari, si wordpress ?.. Sa fim seriosi.

01-03-2015, 11:17 AM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(01-03-2015, 02:24 AM)residens a scris: Niciodata nu o sa ai o viziune clara asupra unui obiect atata timp cat nu o sa-l procuri si o sa-l probezi. Cine din maturi are nevoie de 5 euro p/t 8 ore de lucru? Intelege ca aici stau doar copii si adolescenti de pana la 21 de ani, care n-au loc de munca sau o sursa de venit. Ce parere, sau ce poti sa ceri de la un copil de 16 ani care stie doar de cs, tigari, si wordpress ?.. Sa fim seriosi.

Atunci Radu ar trebui sa urmeasca persoanele capabile de pe acest site si sa discute cu ele pentru a realiza niste thread-uri corecte, argumentate, folositoare. Din tot site-ul iti gasesti 2-3 persoane dispuse sa faca ceva si in 2-3 luni munca va deveni vizibila.

01-03-2015, 11:30 AM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(01-02-2015, 11:47 PM)Radu a scris: 2. Acel produs este copiat pentru ca aici sa se posteze pareri despre acel produs, un om nu cauta acel produs dar aici dar in schimb cauta pareri, noi incercam sa ii oferim pareri lui.

3. Profilul/background-ul sunt chestii minore, nu sunt prioritare.

5. Versiunea de mobil este mai greu de implementat, urmaresc site-ul oficial mybb pentru a reusi sa implementez o tema responsive.

6. Romanii nostri de abia au incredere sa cumpere de pe emag, dar din afara... Restul cumpara doar de pe ebay/amazon, atat..

10. "poti pune niste statistici: produse noi, lista producatori, top produse, top categorii etc." aici as vrea sa imi detaliezi putin.

11. Da, marea problema momentan este gasirea persoanelor cu un bagaj de informatii optim.

12. Momentan nu exista persoanele necesare pentru concusurile specificate de dvs.

2. Degeaba se copiaza zeci de produse aici si nu se comenteaza nici 5% din ele. Cand vad cateva pagini de produse copiate si intru aleatoriu la cateva si observ doar (in cazul bun) 2-3 mesaje ... si alea de genul "bun produs, il recomand" atunci sigur nu voi mai intra repede la acea categorie.

3. Pe viitor, pot influenta parerea unui utilizator.

5. Greu, dar utila in zilele noastre. Multi stam mai mult pe telefon decat pe laptop.

6. Tocmai de aia nu au incredere romanii nostri - pentru ca nu au acces la informatie. Nu stiu procesul de achizitie al unui produs din strainatate si ce implica cumpararea unui astfel de produs.

10. Statistici despre ceea ce cauta utilizatorii acestui site pe acest site. Ca sa poti sa te axezi cu informatiile pe produsele cautate in mod special. Daca se observa o cautare speciala catre produsele Samsung, poti sa faci cate ceva in plus pentru acest tip de produse. Un fel de monitorizare a click-urilor, ca sa-i zic mai simplu.

11. Vezi care persoane de pe site sunt capabile (citind mesajele postate pana acum) si discuta cu ei pentru realizarea unor thread-uri corecte si argumentate. Chiar daca informatiile ar fi copiate din diverse locuri, important e ca le-ai gasi pe toate intr-un singur loc.

12. Pune-le bine pentru viitor, daca acum nu se poate. 

01-03-2015, 12:02 PM,
residens Deconectat
Member
*

• Jan 2015
  • 38 Posts
  • 0

Si cu restu ce face? 98% de aici is veniti numai si numai din cauza concursului oferit de Radu, care consta in "reply-uri", "topicuri".
Si iar ajungem la problema principala, nu poti recomanda un produs fara ca sa-l ai in mana si sa-l incerci. Ce sa mai cerem de la copii. Eu cred ca e nevoie de schimbat totul, p/t ca actualul proiect cu actuala idee nu este "actuala".

01-03-2015, 12:55 PM,
andreiu16 Deconectat
www.competitii.ro

• Jan 2014
  • 113 Posts
  • 13

(01-03-2015, 12:02 PM)residens a scris: Si cu restu ce face? 98% de aici is veniti numai si numai din cauza concursului oferit de Radu, care consta in "reply-uri", "topicuri".
Si iar ajungem la problema principala, nu poti recomanda un produs fara ca sa-l ai in mana si sa-l incerci. Ce sa mai cerem de la copii. Eu cred ca e nevoie de schimbat totul, p/t ca actualul proiect cu actuala idee nu este "actuala".
 Dupa principiile tale se poate inchide site-ul fiindca niciodata nu vom avea in mana toate produsele de pe lumea asta ca sa le testam. Nu trebuie recomandat un produs, e suficient cateodata sa expui principalele sale atuuri si probleme pentru ca o persoana sa stie ce cumpara. Poti cauta informatii despre produse si pe alte site-uri si aici sa sintetizezi ce e important. 

01-03-2015, 12:59 PM,
Radu Deconectat
Administrator

• Jul 2013
  • 574 Posts
  • 25

Daca as reusi sa ii fac sa aduca pareri obiective la produsele alea copiate ar fi super. La serviciile online deja au aparut ownerii site-urilor care mai comenteaza, lucru benefic. Treaba cu produsele din afara trebuie putin gandita, treptat o sa vad ce pot face in privinta asta.
Astept ca designerii de la mybb sa produca o tema responsive ok si apoi va fi si forumul responsive. O sa ofer sume mai mari pentru reply-uri, poate asa se vor gasi posteri adevarati.
Edit: O sa ofer 5 euro la 50 de reply-uri utile/obiective, asa o sa testez viitori posteri si o sa vad si capacitatile lor.

(Ultima modificare: 01-03-2015, 01:03 PM de Radu.)

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Caut WebDesigner Gică95 0 282 01-17-2018, 08:08 PM
Ultimul mesaj: Gică95
  Caut pers fizica sau firma creare site danutserbanescu 0 777 11-12-2015, 12:54 PM
Ultimul mesaj: danutserbanescu
  Caut posteri Radu 9 3,116 09-24-2014, 07:37 PM
Ultimul mesaj: hunterika
  Caut Fondator ! Aleex 0 800 12-21-2013, 04:31 PM
Ultimul mesaj: Aleex

Săritura forum:

Users see this thread

1 Musafir(i)

Mai poti vizita:

Reduceri, Oferte si Promotii| CV - Locuri de Munca| Case Ieftine| Produse Bune| Locuri de vizitat|